Cryptocurrency Mobile App Downloads Not Increasing Despite Surge

Cryptocurrency Mobile App Downloads

Cryptocurrency Mobile App Downloads

According to Bloomberg, despite bitcoin’s recent price surge, the Cryptocurrency Mobile App Downloads rate and cryptocurrency-related mobile applications download rate is not increasing.

Per data from mobile app analytics firm App Annie, in the first half of 2018 there were 65.8 million cryptocurrency-related app downloads but in the first six months of this year there were 67 million. This is an increase of about 1.82%.

The first half of 2017 saw 28.2 million crypto apps downloads from 2016’s 15.3 million, a 45% increase.

Apps related to the industry were determined by looking for apps including words like bitcoin, cryptocurrency, or blockchain in their description in the finance category of the Apple App Store or Google Play store.

Bloomberg reported that the number of relevant apps is up 35% from January 2018 and points out that searches for bitcoin are down 73% from December 2017.

The report suggests that low crypto app growth is an indicator of low consumer enthusiasm for the asset class, despite the recent rally.

Crypto enthusiast, Mike Novogratz, last week predicted that Bitcoin’s price will stabilize between $10,000 and $14,000.

Cryptocurrency is gradually taking over the globe. If the rate of awareness of cryptcurrency continues with this speed it has now, by 100 years to come the fiat currencies might gradually be going into extinction. It should be noted that with the advent of Facebook into the cryptocurrency space, the cryptocurrency industry’s awareness has doubled or even tripled and this will bring the much needed boost which cryptocurrency needs.

If other giants like Amazon, Google should issue a cryptocurrency, there will be what will be termed as the “Cryptocurrency Revolution” at your door steps. It has been reported that interest in cryptocurrencies and cryptocurrency related products poses risks to banks. The number of cryptocurrency mobile app downloads will definitely overshadow the download space and charts in the coming years.

120 Comments

  1. Banyo tuvalet sandalyesi bir ev için gereksinim duyulan temel araç ve gereçler arasında yer alan ürünlerdir.
    Banyo tuvalet sandalyesi bugün hemen her evde mevcut olan bir üründür. Bu ürünler tekli olarak kullanılacakları gibi takım şeklinde de satışa konur. Özellikle her banyo tipi birbiri ile aynı olmaz. Bu farklılıktan ötürü de banyo ve tuvalet sandalyeleri de farklılık gösterir. Özellikle bu akanda yardımcı olacak birçok ürün sıralanır. Bu ürünler hem boyut açısından hem de renk bakımından birbirinden farklılık gösterir. Üstelik kullanım bakımından da çeşitlenen birçok ürün vardır. Bu güne uygun olan ve çok da modern olan birçok masa ve sandalye ürünü mevcut. Bunların her biri uzun süreye varan bir kullanıma da yer verir. Özellikle kaliteli ve dayanıklı olan ürünler uzun süreli kullanımları ile ön plana çıkarlar. Bu da ürünlerin ne kadar kullanışlı ve kaliteli olduklarını gösterir. Her eve uygun olan banyo ve tuvalet sandalyeleri ile işlevsel bir ürüne sahip olmak mümkün.

  2. Bitsinex Protocol bünyesinde farklı projeler bulunduran bir ana proje oluşumudur. Bu ana projeye bağlı bir çok alt proje mevcuttur. Dijitalleşen dünyada belki de bir devrim niteliğinde olan blockchain teknolojisi, her geçen gün hayatımıza bir yenilik daha katıyor. Bitsinex protocol, hedefleri ve kripto para dünyasına getireceği kolaylıklar ile yakın zamanda piyasaya tam anlamıyla adım attı. Bitsinex protocol, blockchain teknolojisini sınırlarına kadar zorlayan, yerli ve milli bir değer olarak piyasada yerini sağlamlaştırmaktadır. Bitsinex protocol, binance ağında bep-20 uyumlu olan bir kripto varlıktır. Protokol bünyesinde ise bep-20 tabanlı LNG Token adında bir de tokenı bulunuyor. LNG Token daha en baştan kullanıcılarına bir avantaj sağlıyor. Bep-20’yi destekleyen tüm kripto para cüzdanlarında tutulabilir ve gönderilebilirliği ile ulaşılabilirliğini oldukça kolaylaştırıyor. Bitsinex Protocol’ün kripto parası LNG Token, Mavi Enerji adıyla bilinen bir doğal gaz teknolojisi olan LNG(Liquid Natural Gas) Üretiminin, depolanmasını ve kullanımını destekliyor. Bitsinex Protocol tarafından yapılan açıklamaya göre; LNG Token, piyasa fiyat arzını ve güncellemelerini, Türkiye bazında depolama ve BOTAŞ şebekesine basma hattı olan terminallerden almaktadır. Proje ekibi, web sitelerinde yaptıkları açıklamada LNG Token’ın toplamda 170 milyar adet üretildiğini belirtiyorlar. Ayrıca zamanla coin yakımlarıyla birlikte Bitsinex Protocol’ün toplam arzı 85 milyon lng civarına düşeceği öngörülüyor.

  3. Hi, you used to write excellent articles, but the last several posts have been kinda lackluster… I miss your super writing. Past few posts are just a little out of track!

  4. NFTshoout.co is a play to earn NFT football game where players earn shoo token for winning penalty shootouts. NFT shootout will soon have a scholarship program for scholars to earn crypto while gaming soccer on the metaverse

  5. NFTshoout.co is a play to earn NFT football game where players earn shoo token for winning penalty shootouts. NFT shootout will soon have a scholarship program for scholars to earn crypto while gaming soccer on the metaverse

  6. NFTshootout.co is a play to earn NFT football game where players earn shoo token for winning penalty shootouts. NFT shootout will soon have a scholarship program for scholars to earn crypto while gaming soccer on the metaverse

  7. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself? Plz reply back as I’m looking to create my own blog and would like to know wheere u got this from.

  8. There are some interesting deadlines on this article but I don’t know if I see all of them middle to heart. There’s some validity however I will take maintain opinion till I look into it further. Good article , Sex Doll Blog thanks and we wish more!

Leave a Reply

Your email address will not be published.