Bitcoin Price Finally Drops Nearly 10% – Details

Bitcoin Price Finally Drops Nearly 10%

 

Bitcoin Price Finally Drops Nearly 10%

On June 4, Bitcoin (BTC) broke its uptrend that has been since May. The dip has so far been caught at a critical support/resistance (S/R) zone.

It is important for Bitcoin to hold the area around $7,850 to $8,000; if it doesn’t, this dip could turn into a more extensive correction. The longer this dip lasts, the more likely it becomes to stay below the lost uptrend.

The next zones of support in this general area are $7,600, $7,300, and finally $7k. If these also do not hold, we will be in for a major and ultimately healthy retracement from Bitcoin’s highs.

Many were expecting Bitcoin to roll over as it has, because of last week’s candle close. A classic “doji” candle was painted on the chart, which often portends trend changes. In this case, the end of Bitcoin’s astonishing run from all the way back in February was clearly signaled by this candle. Of course, dojis do not always work perfectly, as we see evidenced on the Bitcoin chart in early April.

Bitcoin Price Finally Drops Nearly 10%

128 Comments

  1. Full body massage will be a useful technology in many ways. It is good for relieving stress of friends and family members, and it can also help relieve pain or pain of people around them.

  2. Bitsinex Protocol bünyesinde farklı projeler bulunduran bir ana proje oluşumudur. Bu ana projeye bağlı bir çok alt proje mevcuttur. Dijitalleşen dünyada belki de bir devrim niteliğinde olan blockchain teknolojisi, her geçen gün hayatımıza bir yenilik daha katıyor. Bitsinex protocol, hedefleri ve kripto para dünyasına getireceği kolaylıklar ile yakın zamanda piyasaya tam anlamıyla adım attı. Bitsinex protocol, blockchain teknolojisini sınırlarına kadar zorlayan, yerli ve milli bir değer olarak piyasada yerini sağlamlaştırmaktadır. Bitsinex protocol, binance ağında bep-20 uyumlu olan bir kripto varlıktır. Protokol bünyesinde ise bep-20 tabanlı LNG Token adında bir de tokenı bulunuyor. LNG Token daha en baştan kullanıcılarına bir avantaj sağlıyor. Bep-20’yi destekleyen tüm kripto para cüzdanlarında tutulabilir ve gönderilebilirliği ile ulaşılabilirliğini oldukça kolaylaştırıyor. Bitsinex Protocol’ün kripto parası LNG Token, Mavi Enerji adıyla bilinen bir doğal gaz teknolojisi olan LNG(Liquid Natural Gas) Üretiminin, depolanmasını ve kullanımını destekliyor. Bitsinex Protocol tarafından yapılan açıklamaya göre; LNG Token, piyasa fiyat arzını ve güncellemelerini, Türkiye bazında depolama ve BOTAŞ şebekesine basma hattı olan terminallerden almaktadır. Proje ekibi, web sitelerinde yaptıkları açıklamada LNG Token’ın toplamda 170 milyar adet üretildiğini belirtiyorlar. Ayrıca zamanla coin yakımlarıyla birlikte Bitsinex Protocol’ün toplam arzı 85 milyon lng civarına düşeceği öngörülüyor.

  3. NFTshoout.co is a play to earn NFT football game where players earn shoo token for winning penalty shootouts. NFT shootout will soon have a scholarship program for scholars to earn crypto while gaming soccer on the metaverse

Leave a Reply

Your email address will not be published.